Reede, 6 detsember
 

     
  Nimi:
 
 
Täielik ligipääs
Piiratud ligipääs
Ligipääs puudub
Inva-WC
Invaparkimine
Invatuba
Invalift
WiFi
 
 
OBJEKTE KOKKU (2311)
 
Riigi- ja ĂĽhiskondlikud asutused (272)
Haridusasutused (317)
Ă„ri ja kaubandus (777)
Meditsiiniasutused (146)
Majutus (141)
Kultuur, vaba aeg (361)
Toitlustamine (224)
Transport (81)
 

 
Haapsalus ratastooliga hädas. (7 august 2006)

25.07.2006 testisid Haapsalu NRK peaarst dr. Tammik, LE ajakirjanik, abilinnapea ja taastusravikeskuse kolm parsienti Jaanus Kingu, Hegert Mölder ja Rene Konstaabel peatanava uut sillutist. LE avaldas trükis ka vastava artikli, kuid kahjuks pole see elektroonilisel kujul veel kättesaadav. Loodan lähiajal selle siia uudisterubriiki ülesse panna. Lühidalt üritust kokkuvõttes võiks öelda, et on tõsiseid puudujääke. 16 milj. krooni maksnud hiina graniidist valminud peatänava kate on paigaldatud kehva kvaliteediga ja mis põhiline-lossiplatsi peasissekäigust tavalise ratastooliga linnusesse ei pääse. Teekate on niivõrd konarlik, et mõni tugevam ja julgem ratastoolikasutaja riskiks vast seda ette võtta. Otsutati osa teekatet ülesse võtta ja see asendada meetri laiuse betoonparkett kattega. Kõnniteedega jäädi enamasti rahule.

Ăśritus toimus HNRK eestvedamisel ja oli igati vajalik, kuigi ajaliselt oleks see pidanud oluliselt varem toimuma.

Pilte toimunust võib vaadata galerii osas.

 

 

Ratastooliga jääb Haapsalus hätta

Piiskopilinnusesse viivale munakivisillutisele minnes võib kinni jääda, ratastooli ära lõhkuda või selili kukkuda

Kaie Ilves
kaie@le.ee


Möödunud kolmapäeval Haapsalu peatänavat katsetanud neuroloogiahaigla patsiendid leidsid, et teeremontijad pole nende vajadustega kursis.

„Uut peatänavat vaadates tundub, et ehitajad pole ratastoolikasutajate vajadusi arvestanud,” ĂĽtles Haapsalu taastus­ravihaigla peaarst Zem­fira Tammik.

Kolm Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsioonikeskuse ratastoolipatsienti alustas oma retke linnusevärava eest.

Tammiku sõnul tuli kõigil kolmel selleks, et mõne aja eest linnusesse Dagö kontserdile pääseda, paluda kõrvalabi, kuigi kõik on noored tugevad mehed.

„Kui on loodud tingimused, siis ratastoolipatsient abist ei sõltu, pääseb linnas liikuma ja tunneb ennast siin hästi,” ütles Tammik, kes jättis naispatsiendid peatänava proovimisele kutsumata, sest neil jääks seal käte jõust puudu.

Lossipark kättesaamatu

Lossiparki pääses mööda vastset munakivisillutist vaid üks katsetaja, Egert Mölder. „Tema ratastoolil on suured rattad, sellepärast ta saabki siit üle,” ütles Rene Konstaabel. „Kui ratastoolil on ees väikesed rattad, siis jäävad need kivide vahele kinni.”

Selleks et linnusesse pääseda, vajaks ratastoolipatsient ka väga tugevaid käsi, et kivide vahel ukerdada. Ta riskiks aga ikkagi võimalusega toolist ilma jääda.

„Ei taha siia kivide vahele minna. Kätes on jõudu küll, aga ma ei taha tooli lõhkuda,” ütles Konstaabel.

Jaanus Kingu hindas silmaga kallakut ja jättis samuti sillutise proovimata.

„Ma ei saa siit ise üles, kui tagasi tulen. Alla veel saaks. Iga kivi pidurdab hoogu. Kardan selili kukkuda. Tagurpidi ehk tuleks üle,” ütles Kingu.

Lahenduseks võiks olla meetrilaiune tasane teeosa.

„Jalgväravapoolne osa võiks olla sile. Seda võiksid kasutada ka lapsevankrid, sest munakivisillutisele ei saa ka lapsevankriga minna,” arvas Jaanus Kingu.

Liiga järsud kallakud

Lossiparki pääsu kõrval ilmnes vajakajäämisi ka peatänaval. Formaalselt ja võhiku silmale tundub kõik korras olevat, on kaldteed, lauged peale– ja mahasõidukohad, ratastoolipatsient aga liikuma ei pääse.

Näiteks pole kõnnitee maha– ja pealesõidukohad igal pool kohakuti. Saue baari poolt pääseb üle tee vaid keerulise, piruetilaadse ringiga. „Kui ma saan ratastooliga ühelt poolt maha, siis pole ma kindel, kas ma teiselt poolt peale kah saan,” ütles Konstaabel.

Üks selline paik on näiteks Vaba tänava nurgal asuv apteek. Kultuurikeskusesse pääseb aga vaid Koidula tänava poolt ja suure ringiga.

Pääs Kuke galeriisse on nii järsk, et üles pääseb vaid tugevate kätega patsient. Mademel galeriisse sisse pöörata on omaette kunst. Liiga järsk kallak on ka Valli kommipoodi, rattapoodi jm sisenemiseks. Samuti on ärisid, kuhu ratastooliga üldse sisse ei saa. Oma meeldivaks üllatuseks leidsid patsiendid, et vihmaveerennid on kaetud. „See on küll hea, katmata rennid on iga ratastooli hukatus,” ütles Mölder.

Haapsalu aselinnapea Toivo Hein, kes tänavakatsetuse kaasa tegi, arvas, et mõnd kohta võiks juba aasta pärast parandada. „Kohe me ümber tegema ei torma, selleks pole rahagi,” ütles Hein.

Haapsalu neuroloogiline rehabilitatsioonikeskus ravib terve Eesti seljaajukahjustusega patsiente. Praegu on keskuses 54 ratastoolis patsienti.Arhiiv

 
21 märts 2017
6 veebruar 2017
23 jaanuar 2017
 
          Loe ka teisi uudiseid